מבנה כף הרגל \ כף הרגל אנטומיה

מה היא כף הרגל- הקדמה  ?  

כף הרגל משרתת את הצורך של תמיכה במשקל ומאפשרת תנועה על הקרקע. כף הרגל היא אחד המבנים המורכבים ביותר בגוף ומורכבת מ -100 חלקים נעים - עצמות, שרירים, גידים ורצועות שנועדו לאפשר לרגל לאזן את משקל הגוף על שתי רגליים בלבד ולתמוך בפעולות מגוונות כגון ריצה, קפיצה, טיפוס וטיולים.

כף הרגל מועדת לפציעות בשל מורכבותה וחשופה ל: נקעים, שחיקה, דלקות גידים, קרעים ברצועות, שברי מאמץ, היווצרות פלטפוס, יבלות.

המורכבות של כף הרגל האנושית נובעת מכך שהיא התפתחה מכפות הידיים, בדומה לקופים, אבותינו הקדומים חיו על העצים, והייתה להם יכולת להיתלות על ענפים בחוזקה בכל ארבעת הגפיים. זה גרם להם לפתח מיומנות בכל הגפיים, המעבר להליכה זקופה נעשה רק לאחרונה ולמעשה כף הרגל הייתה צריכה להתעצב מחדש ולפתח יכולות חדשות.


כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

אנטומיה של כף הרגל

כף הרגל מכילה 26 עצמות, 33 מפרקים, ומעל 100 גידים, שרירים ורצועות. זה אולי נשמע כמו הרבה עבור מבנה קטן התומך במשקל הגוף, לכף הרגל תפקידים מורכבים היא אחראית לאיזון משקל הגוף על שתי רגליים - הישג שהרובוטים המודרניים עדיין מנסים לשכפל ועושים זאת בצורה גסה, זה דורש שרירים חזקים ומדויקים אשר יכולים לשמור על הרגל בעמידה גם כאשר אנו מזיזים את מרכז משקל הגוף שלנו סביב עמדות וזוויות שונות. כפות הרגליים גם מאפשרות לנו לבצע פעולות מורכבות כגון עמידה, ריצה וטיפוס. לחומר נוסף בנושא מבנה כף הרגל \ אנטומיה של כף הרגל בקשור

עצמות כף הרגל

בכף הרגל יש 26 עצמות ברגל הכוללים: הפלנג , שהן העצמות מהם מורכבות אצבעות הרגליים ( 5 פלנג בשורת העצמות הקרובה, 5 פלנג בשורת העצמות הרחוקה ו 4 פלנג בשורת העצמות האמצעית – בבוהן רק שתי עצמות פלנג ) עצמות המסרק ( 5 עצמות) , במרכז כף הרגל עצם הנביקולר ( עצם הסירה), עצם הקובואיד והקוניפורמים ( 3 עצמות קוניפורם) , שמאפשרים לרגל לעבור ממצב יציב ונוקשה למצב גמיש . עצם הקלקנאוס (עצם העקב ) ועצם הטלוס.

עצמות אלה מאפשרות לכפות רגליך לבצע את המשימות היומיות מאפשרות לך לשמור על שיווי המשקל תוך כדי הליכה, ריצה, קפיצה, טיפוס או ריקוד. פגיעה בעצמות בכף הרגל גורמת לעתים קרובות לכאב חד או פועם, במיוחד כאשר אתם נעים באופן שגורם למשקל שלכם לגרור ללחץ מוגבר על העצם.

במקרה של שבר או פציעה אחרת בכף הרגל לרוב יומלץ על מנוחה , קרח , חבישה והגבהה. שילוב זה של טיפולים מהווה טיפול טוב לקו הראשון עבור פציעות כף רגל רבות. מידע נוסף בנושא עצמות כף הרגל בקישור.

בוניון הוא תוספת עצם כתגובה לגירוי מתמשך של המפרק לרוב בבסיס האגודל ונוצר כתוצאה מהתפתחות הלוקס ולגוס, העצם עשויה להתחכך בעור ובגידים וליצור כאבים, אך חיצונית, היא יכולה לשנות את צורת כף הרגל, וכתוצאה מכך כאב ואי נוחות כאשר נעולים בנעליים רגילות. ניתן לטפל בבוניון על ידי שימוש בנעליים נוחות יותר ורחבות, נטילת תרופות אנטי-דלקתיות ללא מרשם, שימוש במנוחה, קרח או טיפול מנואלי. כל האמצעים האלה עשויים להפחית נפיחות ולמנוע את הכאבים האופיינים להלוקס ולגוס. אם הכאב מחמיר על ידי פעילות יומית ניתוח עשוי להידרש כדי להסיר חלק מהבוניון ולתקן את ההלוקס ולגוס. הסיכון להלוקס ולגוס גדל אם אתה לובש נעליים צרות, או נעלי עקב, אשר עלולות להגביר את הלחץ והמומנטים עלך הבוהן הגדולה. הסיכון להתפתחות הלוקס ולגוס גדל גם אם יש לך דלקת פרקים או היסטוריה של פציעות בבסיס האגודל כמו נקע של האגודל.

הרצועות בכף הרגל

הרצועות בכף הרגל הן רצועות של רקמת קולגן חזקה שמבצעת את התפקיד של ייצוב המפרקים. הרצועות בכף הרגל הן חזקות מאוד, אבל פציעות בתנועה בעלת אנרגיה גבוה עשויה לגרור קרע או מתיחה של רצועות, כאשר נקע מתרחש בכף הרגל יכולת ההחלמה היא איטית ומוגבלת, הסיבה לכך היא כי זרימת דם לרצועות ענייה ולכן יכולת התיקון שלהן מוגבלת. יש הרבה עצמות ברגל ובניהם הרבה רצועות. העצמות הרבות מחוברות זו לזו בחוזקה על ידי רצועות חזקות וגמישות, המאפשרות למרכז הרגל לנוע בעדינות תוך שמירה על יציבות. 

נקעים בקרסול מתרחשים כאשר העומס על המפרק עולה במהירות ועובר את הסף של הרצועות המייצבות את הקרסול, וכתוצאה מכך נגרם נזק לרצועת. נזק כזה עלול לגרום לנפיחות וכאב משמעותי. מכיוון שרצועות אינן זוכות לאספקת דם טובה, נקעים עשויים להימשך זמן רב כדי להרפא, ונזק לטווח ארוך עשוי להתרחש בעקבות המשך הלחץ על הרצועה.

נקעים מטופלים לעיתים קרובות במנוחה, קרח, חבישה והרמת הרגל אך מחקרים שונים מראים כי קיימת חשיבות לחזרה להליכה בפרק זמן קצר לאחר הנקע.

 במקרים של קרע מלא של רצועה לעיתים ידרש ניתוח בו מקרבים ותופרים את שני צידי הרצועות או להחליף את הרצועה ברצועה אחרת.

שרירי כף הרגל

בדיוק כפי שיש עצמות רבות ורצועות רבות בכף הרגל, יש גם הרבה שרירים. ניתן לחלק את אלה לארבע קבוצות עיקריות: השרירים המרכזיים של כף הרגל השרירים לרוחב של כף הרגל השרירים המדיאלים של כף הרגל את שרירי בגב כף הרגל. אם השרירים נמצאים בעומסי ייתר הם עשויים להיקרע או להיות תפוסים לעתים קרובות הכאבים נעלמים בימים או שבועות של מתן מנוחה לשריר. 

דוגמה קיצונית לשימוש ייתר בשרירים הוא בקומפרטמנט סינדרום שם השרירים לכודים בתוך התא שלהם משחררים רעלים ויצרים כאב נמקי בשוקה. מידע נוסף בנושא שרירי כף הרגל הפנימיים בקישור

גידים בכף הרגל

רקמות חיבור קולגנית המחברות את השרירים לעצמות. התנועה מתרחשת כאשר השרירים שלנו מושכים על העצמות שלנו על ידי משיכת הגידים. 

גיד אכילס הוא המפורסם בגידי כף הרגל, גיד אכילס מאפשר לשרירים של הרגל שלך לשלוט על תנועת הכיפוף בכף הרגל. גיד אכילס מקבל את שמו מן הגיבור המיתולוגי שהיה בלתי פגיע - למעט הקרסול שלו.

פציעות יכולות לקרות בכל גיד בכף הרגל, ואלה עשויים לגרום לכאב. פציעות גיד אכילס הן אחת הפגיעות הנפוצות ביותר בגיד שעלולות להתרחש, פציעה שיוצרת מגבלה קשה ( ואף נחות).

פגיעה קלה יותר בגידים יכולה להיות מטופלת במנוחה, קרח, חבישה, הרמת רגל, פיזיותרפיה, ותרופות אנטי-דלקתיות ללא מרשם. הרופאים עשויים להמליץ על תקופות ממושכות של מנוחה.

פגיעות קשות בגיד אכילס עשויות לדרוש ניתוח לתיקון הקרע בגיד אכילס.

קשתות כף הרגל  

קשתות כף הרגל נוצרות בעקבות שילוב של עבודת שרירים, רצועות בפן הפלנטרי של כף הרגל ומבנה עצמות ייחודי וכתוצאה מכך נוצרות קשתות ייחודיות בין העקב והבהונות, ובין הבהונות הפנימיות והחיצוניות. קשתות אלו חשובה כדי לבלום זעזועים ולחלק עומסים על כף הרגל. 

פלטפוס עשוי להתרחש כאשר השרירים של כף הרגל אינם מושכים את עצמות כף הרגל בשל עייפות או אי ספיקה בעיקר של טיביאליס פוסטריור וטיביאליס אנטריור. התוצאה היא שכף הרגל הופכת "שטוחה", דבר אשר יכול להוביל לכאב, בעיות איזון, עייפות בכף הרגל.

פלטפוס עשוי להיות מולד או להתפתח כתוצאה מפציעה, הריון , עליה במשקל וכדומה. לעתים רחוקות, בעיות בריאותיות כגון דלקת פרקים, חולשת מערכת עצבים או סכרת עשויות לתרום להתפתחות פלטפוס.

רגליים שטוחות יכולות לגרור כאבים, עייפות, כאבים בגב וכאב בברכיים,

הטיפול ברגליים שטוחות כולל תרגול ומדרסים אורתופדים.

מידע נוסף בנושא קשת כף הרגל


מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder